Skip to main content

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir?

Duyarlı arama ağı reklamları, 2018 yılında Google tarafından beta versiyonuyla piyasaya sürülen, beta ürünün başarılı olmasından sonra ise tüm kullanıcıların kullanımına açılmış bir arama ağı reklam seçeneğidir. Temelde makine öğrenimi yöntemiyle çalışan duyarlı arama ağı reklamları, performans açısından tatmin edici sonuçlar veren bir model olması sayesinde tercih edilmektedir.

Ayırca, Google 30 Haziran 2022 tarihinden itibaren genişletilmiş metin reklamlarının oluşturulamayacağı ve düzenlenemeyeceğini duyurmuş, bu reklamların yayınlanmaya devam edilebileceğini fakat yine de kullanıcıların bu reklamları duraklatması veya kaldırmasını ve duyarlı reklam ağı reklamlarına geçmesini önermektedir.

 

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nasıl Çalışır?

duyarli-arama-agi-reklamlari-nedirYukarıda da bahsedildiği gibi Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları, oluşturmuş olduğunuz 15 başlık ve 4 açıklama alanının en iyi performans veren kombinasyonlarını makine öğrenimini kullanarak belirleyen ve arama yapan kullanıcıların karşısına bu reklamları çıkaran bir arama ağı reklam modelidir.

Oluşturulan 15 başlık ve 4 açıklama seçeneği içerisinden Google, yapmış olduğu testler neticesinde en iyi performansı gösteren, en fazla 30 karakterden meydana gelen 3 başlık ile en fazla 90 karakterden meydana gelen 2 açıklamayı kullanıcıya göstermektedir. Google, bu varyasyonları oluştururken, kullanıcıların aradıkları anahtar kelimelere, cihazlarına, geçmiş davranışlarına ve bunun gibi birçok farklı sinyale göre makine öğrenimini çalıştırarak en iyi performans veren kombinasyonları oluşturmayı hedeflemektedir.

 

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Avantajı Nelerdir?

  • Google, duyarlı arama ağı reklamlarının en büyük avantajı olarak kullanıcılara daha fazla metin ve daha alakalı mesajlar gösterilebiliyor olmasını öne çıkarmaktadır.
  • Bununla birlikte, cihaza göre otomatik olarak özelleştirilen reklamları kullanıcının karşısına çıkaran bu model, reklamın daha çok potansiyel kullanıcıya ulaşmasını mümkün kılmaktadır.
  • Kullanıcılara her defasında aynı reklam metinleri değil, otomatik olarak değişen ve güncellenen reklam metinleri sunulurken, bu metinlerin otomatik olarak oluşturulması sayesinde, metinlerin hazırlanması gereken süreden tasarruf edilir.
  • Duyarlı arama ağı reklamları, performans anlamında da avantajlar sunmaktadır. Çünkü Google, en iyi performans veren kombinasyonları öne çıkarıp, performansı zayıf olan kombinasyonları kullanıcının karşısına çıkarmadığı için, kampanyalar otomatik olarak optimize olmaktadır ve buna harcanması gereken süreden de tasarruf edilebilir.
  • Duyarlı arama ağı reklamları, kullanıcılara daha ilgili reklam metinlerini gösterdiği için tıklama oranınızın artmasına da yardımcı olabilmektedir.
  • Ayrıca bu reklam modeli daha fazla arama sorgusunda eşleşme fırsatı sunan birçok başlık ve açıklama eşleşmesi gerçekleştirdiği için mevcut reklamlardan daha çok potansiyel kullanıcıya ulaşabilir, tıklama ve dönüşüm getirebilir.

 

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Oluşturma Önerileri

duyarli-arama-agi-reklamlari-onerileriHer şeyden önce Google, sizin yerinize birçok farklı reklam metni varyasyonunu otomatik olarak oluşturuyor olsa bile, reklamları oluşturma sürecinde ne kadar çok girdi sağlanırsa, çıktıları da buna bağlı olarak daha fazla olacaktır. Bu doğrultuda, en az 3 ile 5 adet başlık ve en az 2 açıklama metni oluşturulması önerilmektedir. Başlık alanlarında, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri mutlaka geçirmelisiniz. Ayrıca araya anahtar kelime ekleme özelliği sayesinde de kampanyanızda yer alan çok sayıdaki anahtar kelimeyi reklam metinlerinizde geçirerek daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, yine başlık alanlarında sunduğunuz indirim, ücretsiz hizmetler, iade ve değişim, özel kampanyalar gibi ek hizmetlerinizi kullanmalısınız. Başlık alanına eklediğiniz başlıkların üçlü olarak bir araya geldiğinde anlamlı bir cümle oluşturacak şekilde kurgulanabiliyor olduğundan emin olun. Aynı şekilde açıklama alanında da işletmenizin sunduğu ek faydalara, özel hizmetlere ve sizi rakiplerinizden ayrıştıran bilgilere yer vermelisiniz. Reklam metinlerinizi çok sık aralıklarla değiştirmeniz ise önerilmemektedir. Zira, sürekli yapılan değişimler, makine öğrenimini zorlaştıracaktır. Bu sebeple de Google, en iyi performansı elde etmek için yaptığı testlerden sonuç alamadığı için duyarlı arama ağı reklamlarınızın performansı istediğiniz seviyelere ulaşmayacaktır. Son olarak ise her reklam grubu başına bir adet duyarlı arama ağı modelinin kullanılması önerilir.

 

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında Sabitleme Özelliği

duyarli-arama-agi-reklamlari-olusturmaOtomatik olarak oluşturulan ve sürekli kendini güncelleyerek farklı varyasyonlar oluşturmasını beklediğimiz bu model için sabitleme özelliğini kullanma fikri ilk başta aklınıza yatmayabilir. Ancak, özellikle vurgulamak istediğiniz ve ulaşmayı hedeflediğiniz tüm kullanıcılara mutlaka gösterilmesini istediğiniz, örnek olarak aktif olarak devam eden bir kampanyayı sabitlemek reklam performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

 

Günümüzde Google, makine öğreniminden en çok yararlanan ve birçok işi kullanıcılar yerine otomatik olarak yapmayı hedefleyen firmaların başında gelmektedir. Sadece son birkaç yıl içinde bile Google reklamlarında yaşanan gelişmeler ve değişimlere bakarak bile bunu anlamak mümkündür. Duyarlı arama ağı da bu otomatikleşme sürecinin en önemli ürünlerinin başında gelmektedir. Google, kendi platformunda reklam vermeyi kolaylaştıran ve bunu yaparken de kullanıcıların maksimum performans almasını hedefleyen birçok ürün geliştirmektedir ve geliştirmeye devam etmektedir. Siz de standart arama ağı reklamlarınıza ek olarak duyarlı arama ağı reklamlarını deneyebilir ve performansını ölçümleyerek, reklamlarınızı optimize edebilir, reklam harcamalarınızdan en iyi geri dönüşümleri elde edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

    Bizimle İletişime Geç