Skip to main content

İçerik yazımı, Google ve diğer arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak için yapılan SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. SEO standartlarına uygun olarak üretilen bir içerik, arama motorlarında daha kısa sürede görünürlük kazanmanızı sağlayacaktır. SEO uyumlu içerik üretimi, bir konu hakkında gelişi güzel yazılan yazılar anlamına gelmemektedir. Her bir yazının kendine ait bir üslubu olmakla birlikte; yazılan içerik SEO ve dil bilgisi kurallarına da uyum göstermelidir. SEO için uyumlu ve özgün bir içerik daha fazla bireye ulaşabilmenize imkân verecektir.

icerik-pazarlamasi

Hangi İçerikler Kopya Olarak Görülür?

SEO’da içeriğin önemi her geçen gün artmakta ve birçok konuda sayısız içeriğe ulaşmak mümkündür. İçerik çeşitliliğinin bu denli artması beraberinde özgün içerik ve kopya içerik arasındaki farkları ortaya çıkarmıştır. Kopya içerik, Google tarafından tespit edilebilen hem de etik ilkelere uygun olmayan bir içerik oluşturma yöntemidir.

 

kopya-icerik-nedirBir içeriğin kopya olarak sayılabilmesi için belirli kriterler mevcuttur. Bu kriterler arama motorlarının algoritmaları tarafından birçok açıdan belirlemektedir. Örnek olarak, Google için bir kaynaktan birebir kopyalanmış bir içeriğin yayınlanması tamamıyla kopya içerik statüsündedir. Bir içeriğin tamamı kopya sayıldığı gibi başka bir kaynaktan birebir kopyalanmış içerik bölümleri de kopya içerik statüsünde sayılır. Bu gibi durumlarda iyi bir sıralama elde edilemeyeceği gibi, arama motorları tarafından ceza yaptırımları da uygulanabilir.

 

Kopya içerikte sıklıkla karşılaşılan bir durum da kelimelerin yerlerinin değiştirildiği veya eşanlamlı kelimelerin kullanıldığı yarı kopya içeriklerdir. Bu yazılar ilk bakışta farklı bir yazı izlenimi verse de Google; geliştirdiği algoritma sayesinde bu içerikleri tespit edebilmektedir.

 

Kopya içeriklerle dolu bir sayfa sizi Google ve diğer arama motorları için değersiz bir konuma yerleştirecektir. Bu noktada da özgün içerik yayınlamanın önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

 

Özgün İçerik Nedir?

ozgun-icerikÖzgün içerik, başta hiçbir kaynaktan kopyalanmamış, orijinal bir üsluba sahip içeriklerdir. Bu içeriklerin aynı zamanda dil bilgisi kurallarına ve SEO’ya uyumlu olması ise ilgili içeriği arama motorlarında daha değerli bir konuma ulaştırmaktadır. Biçimsel doğruluğun yanı sıra yazılan konunun doğru ve eksiksiz bir biçimde aktarılmış ve kullanıcı odaklı yazılmış olması da önemlidir. Yazılan konu hakkında eksik veya hatalı bilgi vermek konunun ciddiyetine göre hukuki yaptırımlara varabilecek bir noktaya varabilir. Bu yüzden içerik üretiminde doğru bilgi kullanımının önemi de özgün içeriğin bir parçası sayılabilir.

 

Özgün İçerik Yazmanın Avantajları Nelerdir?

İçerik stratejisi kurgulayan her bir markanın, öncelikli amacı özgün içerik oluşturmak olmalıdır. Ancak defalarca yazılmış bir konu hakkında özgün içerik yazmak son dönemlerde oldukça zorlayıcı görülebilir. Yine de bazı tüyolar ile özgün bir içeriği üretmeniz çok zor olmayacaktır;

  • Marka dili oluşturmak: Her bir firmanın kendine has bir yaklaşımı vardır. İçerik stratejilerini kurgularken, marka ses tonunu oluşturmak ve buna bağlı kalmak önemli olacaktır.
  • Özgün alt başlıklar oluşturmak: Bu sayede içeriğinizin daha fazla okunmasını sağlayabilir, bu başlıklarla yeni bir içerik yapısı oluşturabilirsiniz.
  • Araştırma yapmak: İçerik yazmadan önce konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız sizin konuya farklı bir açıdan değinmenize imkân sağlayacaktır.

Özgün içeriklerin üretimi neticesinde elde edeceğiniz avantajların başında hedef kitleye ulaşmak gelir. Üretilen özgün içerikler sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşmanız olasıdır. Özgün içerikler web sitenizin organik trafiğini arttırır ve sitenin otorite değerinin olumlu yönde artmasına yardımcı olur. Böylece doğru kurgulanmış bir içerik stratejisiyle, SEO çalışmalarınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

    Bizimle İletişime Geç