Skip to main content

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Kullanıcıların her geçen gün daha çok içeriği daha kısa zamanda tüketmesiyle birlikte içerik pazarlaması kaçınılmaz bir dijital pazarlama stratejisi haline gelmiştir. İşletmeler ve markalar kendi topluluklarını oluşturmak, bu topluluklarla sürekli iletişim halinde kalarak işletme varlıklarını hatırlatmak amacıyla düzenli olarak içerik üretmek durumundadırlar. Ancak üretilen içeriklerin, kullanıcıya en hızlı şekilde ulaşabilmesi için belli başlı içerik yazım kuralları vardır. İçeriklerin, arama motorlarında iyi bir sıralama elde ederek, görünürlük kazanmaları ve böylece daha çok kullanıcıya ulaşabilmesi için özel stratejiler doğrultusunda yazılmış bu içeriklere SEO uyumlu içerik denir.

 

seo-uyumlu-icerik-nedirSEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO’ya uygun bir içerik yazmak için birçok farklı gereksinim bulunmaktadır. Bunları bir liste halinde özetlemek gerekirse:

  • Anahtar Kelime Seçimi
  • Alt Başlık Kullanımı
  • Görsel Kullanımı
  • Doğru İç Link Bağlantıları
  • UX Odaklı Yazılması
  • Daha Uzun Değil; Daha Nitelikli Olması
  • Bilgilendirici, Öğretici ve Açıklayıcı Olması
  • Yazım ve Noktalama Kurallarına Uyması

Genel anlamda, SEO’ya uygun bir yazılı içerik yayınlamak için gerekli başlıkları bu şekilde sıralamak mümkündür. Yukarıda yer alan başlıklar hakkında daha fazlasını öğrenmek ve anlamak isteyenler için, her birini ayrı ayrı biraz daha detaylı açıklamak daha iyi olacaktır.

 

seo-uyumlu-anahtar-kelime

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime araştırma süreci ve anahtar kelimelerin belirlenmesi, SEO için olduğu gibi SEO uyumlu içerik üretimi için de en önemli adımların başında gelir. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı üzerinden veya üçüncü parti başka araçlar kullanarak, hedef kitlenizin sunduğunuz hizmetlere ulaşmak için hangi anahtar kelimeleri arattığını, bu anahtar kelimelerin aylık ortalama aranma hacimlerini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, belirlediğiniz anahtar kelimeleri bu araçlara yazarak, size bununla ilgili daha fazla anahtar kelime önerisinde bulunmasını da sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılması gerektiğini bir başka yazıda daha detaylı inceliyor olacağız.

 

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimelerin seçilmesiyle birlikte, bir içerikte kullanılması gereken anahtar kelime miktarı veya yoğunluğu da oldukça önemlidir. Anahtar kelime yoğunluğuyla ilgili birçok kaynakta birbirinden farklı oranlar yer almasına rağmen, bunun kesin bir yüzdesel oranı bulunmamaktadır. Burada en önemli husus anahtar kelimeleri, metnin anlam bütünlüğünü ve akışını bozmayacak şekilde yerleştirmektir. Hiçbir anlam bütünlüğü olmayan, yalnızca anahtar kelimelerin yığıldığı bir içerik SEO uyumlu olarak kabul edilmez.

 

heading-etiketleri-nedirAlt Başlık Kullanımı

Alt başlık kullanımı, SEO uyumlu bir içerik için önemli kriterlerin başında gelmektedir. Bölümlendirilmemiş bir içerik, kullanıcının içeriği okumasını ve metin içinde aradığı bilgiyi bulmasını zorlaştıracaktır. Bunun önüne geçmek için, metinde bahsedilen konuları alt başlıklara ayırmak, kullanıcıyı doğru yönlendirmek ve aradığını bulmaya yardım etmek anlamında faydalı olacaktır.

 

İç Link Bağlantıları

SEO için de oldukça önemli olan link inşası, üretilen içerikler vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. Kullanıcıya sunmuş olduğunuz bir içerik metninde, web sitenizde yer alan başka içeriklere, hizmetlere veya sayfalara ilişkin bilgiler ve ifadeler yer alıyorsa, bu anahtar kelimeler üzerinden iç link bağlantıları gerçekleştirmek oldukça önemli olacaktır. Özellikle blog içeriklerinin dönüşüm oranlarına katkısını arttırmak adına oldukça önemlidir.

seo-uyumlu-icerik-yazimiGörsel, Tablo ve İnfografik Kullanımı

Yazdığınız içeriğin paragrafları arasında görsel içeriklere yer vermek, gereken yerlerde açıklayıcı tablolar kullanmak, bilgi verici infografikler kullanmak kullanıcının ilgisini çekecektir ve o içeriğe odaklanmasını kolaylaştıracaktır. Sadece yazı ağırlıklı bir metin, okunabilirlik açısından kullanıcıyı zorlayacaktır ve içerikten kaçıracaktır. Araya eklenecek olan her türlü görsel içeriğin, aslında içerik paragrafları arasında bir mola, soluklanma istasyonu gibi düşünebilirsiniz.

Bütün bunların yanında SEO uyumlu bir metnin, kullanıcı odaklı olması yani UX’e uygun olarak kaleme alınması gerekir. Her şeyden önce unutmamak gerekir ki bir içerik arama motoru botları için değil; kullanıcılar için yazılmalıdır. Bu sebeple, herhangi bir başka platformda sizin için ilgi çekici görünmeyen, okumayacağınız bir içeriği siz de kendi ziyaretçilerinize servis etmemelisiniz. Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmesi, anlamsal bütünlüğün kaybolmaması, gramerin doğru kullanılması, zaman kiplerinin birbirleriyle uyumsuz olmaması bir içerik için oldukça önemlidir.

google-eat

Son olarak ise sunduğunuz içeriği bir uzmanlık doğrultusunda kaleme alarak ziyaretçilerinizi doğru bilgilendirmeli ve yönlendirmelisiniz. Bununla birlikte yazdığınız içerik, başka kaynaklar ve dolayısıyla arama motorları tarafından o alanda otorite kabul edilecek ölçüde özenle yazılmalıdır. Tüm bunlara ek olarak, kullanıcıların gözünde güvenilir olmanız gereklidir. Kullanıcılara doğru bilgiler, doğru yönlendirmeler sunmalı ve onların güvenini kazanmalısınız.

SEO
17/02/2024

Backlink Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Devamını Oku
SEO
17/02/2024

2024 YouTube SEO Rehberi – Nasıl Yapılır?

Devamını Oku
SEO
17/02/2024

2024 Yılında SEO’da Beklenen Gelişmeler

Devamını Oku

Ücretsiz Teklif Al

    Bizimle İletişime Geç