Skip to main content

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan YouTube’da etkileşiminizi artırmak ve başarıya ulaşmak için YouTube SEO hizmetinden yararlanıldığını biliyor muydunuz? YouTube SEO, YouTube videolarınızı organik olarak daha üst sıralara taşımak için yapılan optimizasyon işlemine verilen isimdir. Bu optimizasyon çalışmaları sayesinde videoya gelen görüntülenme, beğeni, yorum, abonelik ve trafik sayısı artarak daha çok kullanıcıya ulaşılır.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube arama sonuçlarında üst sıralarda görünmenizi sağlayacak olan tekniklere gelin adım adım bakalım.

Anahtar Kelime Araştırması

youtube-seoYouTube SEO optimizasyonu en önemli stratejilerden biri olan anahtar kelime araştırması ile başlar. Anahtar kelime araştırması için YouTube ve Google arama motorlarını veya Keywordtool.io gibi araçları kullanarak fikir edinebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise kullanacağınız anahtar kelimeler videolarınız için uygun ve alakalı olmasıdır. Bununla birlikte eğer YouTube kanalınızın abone sayısı az ise seçeceğiniz anahtar kelimelerde daha da özenli olmanız gerekmektedir. Rekabeti yüksek olan kelimeleri seçerseniz videonuzun arama sonuçlarında bulunması bir hayli zorlaşacaktır. Bunun için daha düşük rekabeti olan kelimeleri seçerek kullanıcılar tarafından arandığında en üst sıralarda varlığınızı gösterebilirsiniz. Ancak tabi ki düşük rekabetli kelime seçerken, kelimenin aranma hacminin çok da düşük olmamasına özen göstermelisiniz.

Video Başlığı

Video başlığı için en önemli nokta en az 5 kelimeden oluşan ve içerisinde anahtar kelimelerin geçtiği bir başlık seçmektir. Ayrıca kullanacağınız başlığı en çok 50 karakterin seviyesinde tutmaya özen göstermelisiniz. Bununla birlikte hedef kitle göz önünde bulundurularak içeriğin tam olarak anlatıldığı, ilgi çekici ve bilgi verici başlıklar tercih edilmelidir.

Video Açıklaması

youtube-seo-nasil-yapilirVideonuza en uygun başlığı bulduktan sonra yapılması gereken en önemli adımlardan biri de video açıklamasıdır. YouTube SEO çalışmaları için video açıklaması çok önemli bir yere sahiptir. Açıklama kısmı yazılırken yine anahtar kelimelerinizi kullanarak videonuza uygun ve videonuzu en iyi anlatan cümleler seçilmelidir. İçerikle alakasız ve birbirini tekrar eden cümleler kullanılmamalıdır. Bu sayede YouTube videonuzun içeriğini doğru ve en iyi şekilde algılayarak arama motorunda sizi daha üst konumlara taşımaya yardımcı olur. Açıklamanızı yazarken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden biri de uzunluğudur. Açıklamanızın en az 300 kelimeden oluşması önerilir. Ayrıca YouTube’da bir arama sonucunda video başlıklarının altındaki açıklamaların ortalama olarak ilk 120 kelimesi gösterilir. Bu nedenle videonuzun açıklamasını yaparken özellikle ilk 120 kelimede belirlediğiniz anahtar kelimelerin kullanılması çok önemlidir.

Etiket Kullanımı

Daha çok görüntülenme ve etkileşim alabilmek için kullanıcıların aratabileceği kelimeleri etiketler kısmına yazabilirsiniz. Etiketleriniz başka bir videoyla eşleştiğinde o videoyu izleyen insanların önerilen videolar kısmında sizin videonuzun çıkma olasılığı artar. Bu da alacağınız etkileşimin artmasını sağlar. Bu nedenle etiketleriniz videonuzla alakalı, uygun kelimelerden oluşmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken şey çok fazla gereksiz etiket ve aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanmamaktır. Aksi takdirde bu işlem YouTube tarafından spam olarak algılanır.

Kaliteli Bir Video Oluşturun

Videolarınızın arama sonuçları listelerinde en üst sıralarda yer almasını istiyorsanız kaliteli videolar oluşturmanız gerekmektedir. Bir videonun kaliteli olması o videonun izlenme süresi ve sayısı ile bağlantılıdır. Oluşturduğunuz videolar ne kadar çok izleniyorsa kullanıcılar tarafından o kadar sevildiği anlamına gelir. Kullanıcıların videonuzu sonuna kadar izlemesi ve ardından diğer videolarınıza yönlenmeleri en önemli sıralama faktörlerindendir. Başka bir deyişle videolarınız, izleyicilerin kanalınızda ne kadar uzun süre vakit geçirmelerini sağlarsa YouTube, arama motoru sonuçlarında sizi daha üst sıralara taşır.

Oynatma Listeleri Oluşturun

youtube-seo-nedirKanalınızı ziyaret eden kullanıcılar videonuzu beğendiğinde o konuyla alakalı diğer videolarınızı da izlemek isteyecektir. Birbiri ile alakalı videoları oynatma listeleri oluşturarak ayırmanız izleyicilerin aradıklarını daha kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Ayrıca oynatma listesindeki videolarda bir video bittikten sonra sıradakinin otomatik olarak başlaması izleyicilerin kanalda uzun süre kalmasını sağlamak için iyi bir yoldur.

İlgi Çekici Bir Thumbnail (Küçük Ön İzleme Resmi) Kullanımı

Videolarınız için kullanacağınız küçük ön izleme resimlerinin YouTube SEO üzerinde önemli etkisi vardır. Birçok kullanıcı videoların sadece ön izleme resimlerine bakarak tıklar. Bu nedenle videonuz için seçtiğiniz küçük resmin hedef kitlenize yönelik ve ilgi çekici olmasını tavsiye ederiz. İyi bir ön izleme resminin daha çok tıklanma getireceği unutulmamalıdır. YouTube, videolarınız için size otomatik olarak küçük öz izleme resmi oluşturmaktadır ancak kendinizin her videonuza özel olarak daha ilgi çekici resimler oluşturmanızı öneririz.

Alt Yazı Ekleyin

YouTube SEO üzerinde en önemli özelliklerden biri videonuza alt yazı eklemektir. Bu özellik aslında işitme engelli insanların videolarınızı izleyebilmesi içindir. Bununla beraber yabancı dillerde ekleyeceğiniz alt yazılar da kanalınızdaki videoları izleyecek yabancı kullanıcılar için faydalı olacaktır. YouTube her ne kadar otomatik alt yazı çevirilerini desteklese de bu çeviriler tam anlamıyla doğru olamayabilir. Bu nedenle kendi düzenlediğiniz alt yazıları videonuza ekleyerek izlenme sayınızda artış yakalayabilirsiniz.

Kullanıcı Etkileşimi    

youtube-seo-hizmetiKullanıcılarla etkileşime girmek için video içinde kullanıcıların kanalınıza abone olmasını, videonuza yorum yapmasını, bildirim çanını aktif hale getirmesini ve beğeni butonuna basmasını isteyebilirsiniz. Videonuz ne kadar çok yorum ve beğeni alırsa YouTube tarafından videonuzun popüler olduğu algılanır ve bu da sizi üst sıralara taşır. Daha fazla etkileşim almak için farklı YouTube SEO taktikleri kullanabilirsiniz. Örneğin video içinde izleyicilere sorular sorup cevap vermelerini isteyerek yorum yapmalarına teşvik edebilirsiniz. Ayrıca videonuza gelen yorumlara cevap vermeniz de çoğu kullanıcı tarafından yorum almak için teşvik edici olacaktır. Bunun dışında birkaç bölüm süren video dizileri oluşturarak izleyicilerin kanalınıza abone olmasını sağlayabilirsiniz. İzleyiciler videonun bir sonraki bölümünü merak edecektir ve kaçırmamak için abone olacaktır. Bunlarla birlikte video içinde anket açmak ve videonuzun sağ üst köşesine öneri kart videoları eklemek de izleyicilerle etkileşiminizi artırmak için en iyi yöntemlerdendir. İzleyiciler ile ne kadar çok etkileşimde olursanız kanalınız ve videolarınız için o kadar avantaj sağlar ve arama motoru sonuçlarında üst sıralara yerleşirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Videolarınızı günümüzde çok popüler olan Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya platformları üzerinde paylaşmanız iyi bir etkileşim, abone ve görüntülenme sayısı almanız için çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Tabii ki anlattığımız bu adımlar YouTube sıralama faktörünün küçük bir bölümüdür. Tüm bu çalışmalar için profesyonel bir ajanstan YouTube SEO hizmeti alarak YouTube arama motoru sonuçlarında en üst sıralara yerleşebilirsiniz. Siz de profesyonel bir destek alarak, organik performansınızı maksimum düzeye çıkarmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

    Bizimle İletişime Geç